Istorija

Rusija: Kako je birokracija preuzela vlast

Ponovno objavljujemo pamflet (prvi put objavljen 1987, tijekom sumraka sovjetskog režima), koji služi kao neprocjenjiv uvod u događaje od Oktobarske revolucije do uspona staljinizma u Rusiji ‒ iz kojeg se mogu izvući bezbrojne lekcije za klasnu borbu danas. Napisao ju je George Collins, tada član južnoafričke sekcije Komiteta za radničku internacionalu (CWI).

Opširnije...

Gdje početi? Kako su postavljeni temelji boljševizma

Ovaj tjedan razmatramo kratak, ali ključan Lenjinov tekst, koji je iznio mnoge taktike i metode koje će igrati ključnu ulogu u izgradnji komunističkih snaga u Rusiji. Napisano 1901. godine, „Gdje početi?“ je kratko, ali izvanredno objašnjenje potrebe za taktičkom fleksibilnošću i važnosti revolucionarnog tiska. Sadrži lekcije koje su izuzetno važne u borbi za revolucionarnu partiju i danas.

Opširnije...

Prisjećanje na saučesništvo francuskog imperijalizma u genocidu u Ruandi prije 30 godina

Prije tri decenije, između aprila i jula 1994. godine, vlada Ruande organizovala je istrebljenje gotovo milion pripadnika etničke grupe Tutsi. Ovaj genocid bio je podržan i pomagan od strane francuske vlade, koja je finansirala i naoružavala odgovorne, često nazivane 'genocidarima'. Međutim, do današnjeg dana, francuska vladajuća klasa nije u potpunosti javno priznala svoju odgovornost za jedan od najmonstruoznijih zločina francuskog imperijalizma.

Opširnije...

Staljinova odgovornost u stvaranju Izraela i katastrofalne posljedice

Palestinski narod je 1948. godine prisilno protjeran iz svoje zemlje od strane cionističkih naoružanih milicija, u događaju koji u njihovom kolektivnom istorijskom sjećanju ostaje zapamćen kao Nakba, ili Katastrofa. Cionistički projekat je oduvijek predviđao takav razvoj događaja, a svi istinski revolucionarni komunisti su dosljedno bili protiv cionističke ideologije. Zašto je onda Staljin napustio stav o jednoj državi za dva naroda, palestinski i jevrejski, i podržao podjelu 1947. godine, zajedno sa kasnijim osnivanjem posebne jevrejske države?

Opširnije...

Gušenje Kronštatske pobune: tragična nužnost

Drugog marta 1921. godine, mornari u Kronštatu podigli su oružje protiv mlade sovjetske vlade. Pobuna je kratko trajala i ugušena je do 18. marta. Ali priča o pobuni je opstala mnogo duže i ispričana je i prepričavana sa vrlo malo brige o činjenicama i ozbiljnim analizama. Ovaj članak neće ponavljati hronološke detalje pobune, koje čitaoci mogu pronaći vrlo detaljno u mnogim drugim radovima. Umjesto toga, članak će ocrtati temeljne procese koji su doveli do pobune, gledajući dalje od puke pojave, idući do njenog stvarnog karaktera, i objasniti akcije koje su boljševici poduzeli.

Opširnije...

Uključi se i ti! Budi dio svjetske borbe za socijalizam!