Preuzeto sa Radio Fabbrica


Duga borba Fijatovih radnika u italijanskom gradu Pomiljanu je poslednjih godina stekla međunarodni odjek. Nemilosrdnost gazdi je izašla na videlo kroz napade na sindikalne aktiviste i zabranjivanje jedinog militantnog sindikata sa velikom radničkom bazom, FIOM-CGIL, od strane Fijatove uprave, čime su ukinuta najosnovnija sindikalna prava radnika. Ovde objavljujemo apel za solidarnost, koji je Izvršni komitet Internacionalne marskističke tendencije (IMT) pokrenuo pre tri nedelje. Ovu rezoluciju su prevele i objavile fabričke novine RadioFabbrica, iza kojih stoje radnici i sindikalisti metalurške industrije i Fijatovih fabrika širom Italije, na čijim se kapijama se ona sada deli. Pozivamo naše čitaoce i pristalice da doprinesu sa svojim potpisom.

 

Više od 2.000 Fijatovih radnika u Pomiljanu će u julu, nakon četiri godina primanja smanjenih plata, biti suočeno sa ozbiljnom pretnjom otkaza.

IMT podržava ove radnike i FIOM (metalurški sindikat unutar CGIL, Italijanske opšte radničke konfederacije), jedini sindikat koji je pokušao da se odupre napadima bez presedana od strane Markionea i celokupne Fijatove uprave.



Zahtevamo:

- Odbranu svih Fijatovih fabrika i jednaku podelu rada među svim radnicima. Nedopustivo je da u pojedinim fabrikama u Italiji i u drugim zemljama radnici rade prekovremeno, dakle i vikendom, dok za 2.000 radnika u Pomiljanu preti opasnost da budu proglašeni tehnološkim viškom, dok u fabrici Melfi gazde planiraju da suspenduju radnike na dve godine sa smanjenom platom.

- Da se dozvoli povratak FIOM-CGIL u Fijatove italijanske fabrike. Neprihvatljivo je da su gazde ti koji odlučuju koji će sindikat moći da operiše unutar fabrike, gde je spremnost na poniznost prema politici uprave glavni kriterijum. To pravo ne pripada nikome drugom osim samim radnicima.

- Ukoliko Fijat nema nameru da investira i unapređuje proizvodnju, mora biti nacionalizovan, i to pod radničkom kontrolom.

IMT obavezuje sve svoje ogranke na organizovanje internacionalističke kampanje solidarnosti sa radnicima u Pomiljanu i odbrane militantnih sindikata poput FIOM, koji su napadnuti od strane svojih vlada i kapitalista.

Nijedna fabrika ne sme da se ne zatvori.

Nijedno radno mesto ne sme da se ukida.

Nijedan sindikat ne sme da se diskriminiše ili da se podvrgne represiji zbog svog zalaganja za interes radnika.

Borba radnika Pomiljana je borba svih nas. Proleteri svih zemalja, ujedinite se!

Internacionalni izvršni komitet IMT Pariz, 28. januara 2013.

Potpise i poruke solidarnosti možete poslati na Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli., sa CC na Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.

POTPISNICI: 

ITALIJA

Domenico Loffredo (Fiat Pomigliano, member of Fiom Cgil, metal workers union),

Giuseppe Violante (Maserati Modena member of Fiom Cgil, metal workers union),

Matteo Parlati (Ferrari Modena,  member of Fiom Cgil, metal workers union),

Giovanni Rivecca (Fiat Sata Melfi member of Fiom Cgil, metal workers union),

Vincenzo Chianese (Ex Ergom Napoli member of Fiom Cgil, metal workers union),

Giampietro Montanari (Shop steward Toyota Bologna, Fiom Cgil),

Davide Bacchelli (Shop steward Ima Bologna, Fiom Cgil)

Orlando Maviglia, Roberta Sarego (Shop steward Minarelli Bologna, Fiom Cgil),

Francesco Santoro (Shop steward Terim Modena, Fiom Cgil),

Paolo Brini (Central commitee Fiom-Cgil),

Antonio Santorelli (Central commitee Fiom-Cgil),

Paolo Grassi (National committee, Nidil Cgil, - casual workers union),

Mario Iavazzi (National committee, Funzione pubblica Cgil – public sector workers union),

Roland Caramelle (National committee Filcams Cgil - trade workers union),

Mario Maddaloni (Shop steward Napoletanagas , National committee Filctem Cgil – chemical workers union),

Diana Terzi (National committee Flc Cgil - School workers union),

Angelo Raimondi (Shop steward Esselunga, Milano, Lombardia regional committee Filcams Cgil),

Simona Leri (Shop steward Coop Estense Modena Filcams Cgil),

Samira Giulitti (National committee Fisac Cgil, bank workers union),

Luciano Lorandi (National committee Filcams Cgil Trentino),

Rino Stinghel (Shop steward Dana Italia Rovereto -Trento, Fiom Cgil),

Giamplacido Ottaviano, Serafino Pirillo (Shop stewards Bonfiglioli Bologna Fiom Cgil),

Antonio Forlano, Laura Parozzi (Shop stewards Ups Milano, Lombardia regional committee Filt-Cgil – Transport workers union),

Cinzia Crespi, Arianna Pizzocheri (Shop stewards, Ups Milano, Filt Cgil),

Donatella Bilardi (Shop steward Slc Cgil Poste Italiane, Communication workers union),

Miguel Bausi (Shop steward, Cso Firenze, Fiom Cgil),

Luca Paltrinieri (Shop steward Netscout Modena, Fiom Cgil),

Lorenzo Esposito (Shop steward Banca d’Italia, Milano, Lombardia regional committee Fisac Cgil),

Vincenzo De Blasi (Shop steward Fonderia Colombo local leadership Fiom Cgil Ticino Olona MI),

Patrizia Fiammelli (regional leadership Campobasso Fp Cgil),

Edgar Banja (Shop steward Danieli, Udine - Fiom Cgil)

Piero Ficiarà (Shop steward Terim Modena - Fiom Cgil),

Luca Battaglia (Provincial secretary Filt Cgil Vicenza),

Vittorino D'Angelico (Shop steward Fiom Cgil Safim Modena)

ARGENTINA

Daniela Saenz: municipal worker, shop steward of municipal workers in the Council Town of General Rodriguez (Buenos Aires)

Malvina Alvides, teacher, shop steward member of teachers' union, SUTEBA General Rodriguez (Buenos Aires)

Sergio Gonzalez: press worker, member of the Group of Workers Press (La Plata-Buenos Aires)

Angel Perouch: banking worker, member of the Green List of La Bancaria union, Rosario

AUSTRIJA

Florian Keller, Chairman GPA-djp students union Salzburg

Martin Wieland, VPA Akh Linz

Lis Mandl, regional executive member GPA-djp work@social Vienna

BELGIJA

Paulette Vermeersch, shop steward, ACOD-LRB Antwerpen (socialist council workers union)

Rob Van Raemdonck, ABVV Metaal, Antwerpen (socialist metal workers union)

Filip Staes, ABVV Metaal, Atlas Copco, Antwerpen (socialist metal workers union)

André Gonsalis, ACOD Onderwijs Antwerpen,(socialist teachers union)

Roland Vanderbeke, ACOD Maritieme Diensten Oostende (socialist maritime workers union)

Yves Brusseel, vice chair of ACOD VDAB (socialist public service union).

Erik Demeester, BBTK Brussel (social profit union)

BRAZIL

Severino Nascimento (Faustão) - Direção Nacional da Central Única dos Trabalhadores-CUT

Serge Goulart - Direção Nacional do Partido dos Trabalhadores - PT

Roque Ferreira - Vereador PT/Bauru, Diretor do Sindicato dos Ferroviários de Bauru, MS e MT

Adilson Mariano - Vereador PT/Joinville

Alexandre Mandl - Conselho de Fábrica da Flaskô (Fábrica Ocupada pelos Trabalhadores)

Alex S. Batista dos Santos - Executiva CUT/SC

Álvaro Alves (Bambu) - Executiva da Confederação Nacional do Ramo Químico – CNQ/CUT

Arlindo Belo da Silva - Direção da Confederação Nacional do Ramo Químico – CNQ/CUT

José Vanilson Cordeiro - Secretário de Políticas Sociais da Confederação Nacional dos Trabalhadores no Comércio e Serviços (CONTRACS)

Verivaldo Mota (Galo) - Executiva do Sindicato dos Vidreiros de São Paulo

José Guido Brito - Executiva do Sindicato dos Vidreiros de São Paulo

Maria de Lourdes Coelho - Executiva da Confederação dos Trabalhadores no Serviço Público Municipal – CUT

Ulrich Beathalter Presidente do Sindicato dos Servidores Públicos dos Municípios de Joinville, Garuva e Itapoá

Rosangela Soldatelli - Presidente do Sindicato dos Trabalhadores no Serviço Público Municipal de Florianópolis

Laurien Cristhine Ziem Nascimento - Professora/Sindicato dos Trabalhadores no Serviço Público Municipal de Florianópolis

Milton Jacques Zanotto - Presidente do Sindicato dos Trabalhadores em Instituições Privadas de Ensino do Norte Catarinense

Clarice Erhardt - Coordenadora do Sindicato dos Trabalhadores em Educação da Rede Pública Estadual de Santa Catarina - regional Joinville

Plínio Mércio Baldoni - Diretor Executivo do Sindicato dos Ferroviários de Bauru, MS e MT

Fernando Leal - Direção Sindicato dos Petroleiros do Rio de Janeiro

Josenildo Vieira de Mello - Direção do Sindicato dos Professores da Rede Municipal de Pernambuco

Ricardo Morais - Direção do Sindicato dos Químicos de Pernambuco

Mario Conte - Diretor Trabalhista do Sindicato dos Músicos Profissionais Independentes da Grande São Paulo

José Carlos Miranda - Vice-presidente do Diretório Municipal do PT Caieiras/SP

Rafael Prata - Membro do Diretório Municipal do PT Campinas/SP

Caio Dezorzi - Membro do Diretório Municipal do PT São Paulo/SP

FRANCUSKA

Hubert Prevaud, Communist Party of France, France

Jerome Metellus, Communist Party of France, France

Pierre Villeret, CGT Union Roissy, France

Jacques Lesne, CGT Union 93, France

VELIKA BRITANIJA

Steve Kelly, Construction Committee UNITE union, Britain

John Dunn, Justice for Mineworkers campaign, Britain

Ajmal Waqif, President University of London Union Marxist Society

Terry McPartland, Gateshead UNISON union, Britain

Julian Sharpe, shop steward PCS union, Britain

Arsalan Ghani, Cambridge University Graduate Union, Britain

GRČKA

STRATOULIS DIMITRIOS, Greek MP of SYRIZA-EKM, responsible for labour policies

BOLARI MARIA, Greek MP of SYRIZA-EKM

BARKAS KONSTANTINOS, Greek MP of SYRIZA-EKM

CHARALAMPIDOU DESPOINA, Greek MP of SYRIZA-EKM, Member of Thessaloniki’s Trade Union Centre

KARAGIANNIDIS CHRISTOS, Greek MP of SYRIZA-EKM

STATHAS IOANNIS, Greek MP of SYRIZA-EKM, Head of Levadia’s Trade Union Centre

TSOUKALAS DIMITRIOS, Greek MP of SYRIZA-EKM, former President of the Federation of Bank Employees

DOUROU RENA, Greek MP of SYRIZA-EKM

AMMANATIDOU EVANGELIA, Greek MP of SYRIZA-EKM

OUZOUNIDOU EUGENIA, Greek MP of SYRIZA-EKM

PETRAKOS ATHANASSIOS, Greek MP of SYRIZA-EKM

DIAKAKI MARIA, Greek MP of SYRIZA-EKM

KRITSOTAKIS MICHALIS, Greek MP of SYRIZA-EKM

AMANATIDIS GIANNIS, Greek MP of SYRIZA-EKM

VASSILOPOULOS THANOS, Trade unionist, Member of the central council of the General Confederation of Greek Workers (GSEE)

GAVRILIS GIORGOS, Trade unionist, Member of the central council of the General Confederation of Greek Workers (GSEE)

VRETTAKOS ILIAS, Trade unionist, Member of the central council of the Confederation of Workers in the Greek Public Sector (ADEDY)

KALOMIRIS GRIGORIS, Member of the central council of the Confederation of Workers in the Greek Public Sector (ADEDY)

KONIARIS CHRISTOS, Member of the central council of the Confederation of Workers in the Greek Public Sector (ADEDY)

FRAGKIADAKI MARIA, Trade unionist in the Public Broadcasting Channel (ERT), member of SYRIZA-EKM central committe

KAVVADIAS ANTONIS, member of the General Council of the Federation of Bank Employees in Greece (OTOE)

PAPATRIANTAFYLLOU NIKOS - Member of Executive Committee of OTOE (Federation of Bank Employees' Unions)

ANASTASIOU GIANNIS, Member of the General Council of the Federation of Bank Employees in Greece (OTOE)

KAVVADIAS EKTORAS, Vice President of the Post Bank Employees Union

KATSANOS THANASIS - Administrative Council Member of SYETE (National Bank of Greece Employees' Union)

VAMVAKAS GIORGOS, Trade unionist, President of the Caretakers federation

MYLONAS GIORGOS, Trade unionist - Bank of Cyprus

TERZOGLOU PANAGIOTIS, Public Railway workers' trade unionist

KALOGIROS NIKOS, member of the Federation of School Teachers

KAPRANAS ZISIS, member of the Federation of School Teachers

ALEXANDRIS SARANTOS, Trade unionist in the Greek Public Electricity Company (DEH)

IORDANIDOU MALAMA, Member of Heraklion’s Trade Union Centre

DOUKAS GIANNIS, Trade unionist in Greek Telecommunication’s Company (OTE)

ISICHOS KOSTAS, Trade unionist in the former Olympic Airways Company, member of SYRIZA-EKM central committee

ANOGIATIS GIORGOS, Trade unionist in the Greek Postal Services (ELTA)

VERIGOS GIANNIS, Trade unionist in the Greek Postal Services (ELTA)

KALKANDIS PETROS, Trade unionist - Private sector’s office employees Union (OIYE)

MALAKOU KATERINA, Social Security Institute (IKA) employees’ union

KYDONAKIS STELIOS, member of the Greek Telecommunication’s Company (OTE) Employees’ Union

KYRIAKOULIAS PANAGIOTIS, member of the Private sector’s office employees Union (OIYE) Committee

MICHALATOS THOMAS, Trade unionist in the Greek Public Electricity Company (DEH)

THEODOROPOULOS STAMATIS, Trade unionist in the Greek Public Electricity Company (DEH)

KOTSIAS THOMAS, Trade unionist in the Greek Petroleum Company (ELPE)

SOULTANIDOU CHRISTINA, retired, Bank trade unionist

DAMIANOS VASSILIS, retired, DEH trade unionist

TZINEVRAKIS NIKOLAOS, Trade unionist, Former Member of  Heraklion’s Trade Union Centre

KOLLIAS GIORGOS - Trade unionist, stuff member of the General Confederation of Greek Workers' Labor Institute (INE-GSEE)

ALEVIZOPOULOS GIORGOS, Trade unionist

ALEVIZOPOULOS SOTIRIS, Trade unionist

ANAGNOSTOU VICKY, Trade unionist

ANDRONIKIDIS GIORGOS, Trade unionist

VALSAMI OLYMPIA, Trade unionist

VANDOROS CHRISTOS, Trade unionist

GAKOS GIORGOS, Trade unionist

GENNADOPOULOS SOTIRIS, Trade unionist

GEORGIOU NIKOS, Trade unionist

GEORGOPOULOS PANAGOS, Trade unionist

GRANAS DIMITRIS, Trade unionist

GOGOS GIORGOS, Trade unionist

DAOUSIS GIORGOS, Trade unionist

DRAKOU AGGELIKI, Trade unionist

DROUGKAS GIORGOS, Trade unionist

ZACHAROPOULOS PANAGIOTIS, Trade unionist

THEODORIDOU ALEXANDRA, Trade unionist

THEODOROPOULOU CHRISTINA, Trade unionist

KARAGIANNIS VASSILIS, Trade unionist

KARAGIORGOS GIORGOS, Trade unionist

KATRAMADAKIS ANTONIS, Trade unionist

KOSMIDIS PANTELIS, Trade unionist

LAZARIS KOSTAS, Trade unionist

LOUKOU ELENI, Trade unionist

MANOLOPOULOS GIORGOS, Trade unionist

MICHALOPOULOS GIORGOS, Trade unionist

BATSILAS ILIAS, Trade unionist

BOUGELEKAS GIORGOS, Trade unionist

BOUTSIS IAKOVOS, Trade unionist

NIKOLAOU KOSTAS, Trade unionist

NIKOLAOU NAGIA, Trade unionist

PALAIOCHORITIS DIMITRIS, Trade unionist

PAPAZOGLOU ANTONIS, Trade unionist

PORTALIOU ELENI, Professor (NATIONAL TECHNICAL UNIVERSITY ATHENS)

ATHANASSIADIS PANAGIOTIS, member of SYRIZA-EKM central committee

NATHANAILIDOU KONSTANTINA, member of SYRIZA-EKM central committee

VLADIMIROVICH MARIA, member of SYRIZA-EKM central committee

ANTONOPOULOS ANTONIS, member of SYRIZA-EKM

GIDARAKOS THOMAS, Mathematician , member of SYRIZA-EKM

PAPADOMICHELAKI ALIKI, member of SYRIZA-EKM

MYLONA AMALIA, member of SYRIZA-EKM

KATSAMPIS KONSTANTINOS, member of SYRIZA-EKM

ZAGARAS KONSTANTINOS, member of SYRIZA-EKM

LIANOPOULOU BARBARA, member of SYRIZA-EKM

MAROKO

Noureddine Ziani - S.G locale du Syndicat Nationale de l'Education -CDT-, Taznakhte, Ouarzazate

Abderrahim Hmidani - Membre du bureau de Syndicat Nationale de l'Education -CDT-, Taznakhte, Ouarzazate

MEKSIKO

Ubaldo Oropeza, National Council Movement for National Regeneration, Mexico

Carlos Marquez, Movement for National Regeneration section 8, Mexico

NOVI ZELAND

Gary Gabbitas: New Zealand Public Service Association: Local Government Committee National Delegate (Auckland/Northland).

PAKISTAN

Lal Khan, Secretary, Pakistan Trade Union Defence Campaign, Pakistan

Adam Pal, Pakistan Trade Union Defence Campaign, Pakistan

RUSIJA

Andrej Kan - MPRA/KTR (Interregional Trade-Union Automobile Worker/Confederation Labour of Russia) Nissan Russia - Member of Trade-Union Committee

ŠPANIJA

 

Miguel Jimenez, Leadership United Left Malaga,

ŠVAJCARSKA

Samuel Haffner, Regional leadership Socialist Youth

Magnus Meister, Regional leadership UNIA Genf

Jonas Gerber - Section comittee Unia Winterthur

Joshua Meier - Regional comittee Unia Aargau

SAD

Sam Swartz, Delegate SEIU Local 1199*, New York, NY.

Tom Trottier, Organization of Staff Analysts*, New York, NY.

Eric Fernandez, APWU Local 2518*, New York, NY.

Alfredo Pena, AFSCME Local 154* [retired], New York, NY.

John Peterson, CWA Local 37002*, Minneapolis-St. Paul, MN.

Josh Lucker, CWA Local 37002*, St. Louis, MO.

Andrew Wagner, UFCW Local 23*, Pittsburgh, PA.

Joshua Purcell, CWA Local 1701*, Seattle, WA.

(*) Personal Capacity

VENECUELA

Katy Jaimes, Local Leadership, United Socialist Party (PSUV) Chacao, Venezuela

Elias Chacón Neri, local leadership United Socialist Party Youth (J-PSUV), Chacao, Venezuela